2010. december 31., péntek

a balta farka

A sérült (értsd: hiányzó) farkú baltahasú lazac farka kezd visszanőni. Úgy látszik, tényleg csak a kiugrás következtében veszítette el, nincs komoly baja.

A képen látszik egy egészséges példány is, az összehasonlítás kedvéért.


2010. december 29., szerda

növénytápozás és szén-dioxid

Újabban sokat olvasok a terjedőben lévő növényes akvarisztikáról, főleg a Green Aqua oldalain. Jól nyomják a fiúk, úgy csinálnak kedvet a termékeikhez, hogy rengeteg gyönyörű képpel és hasznos információval árasztanak el.

2010. december 23., csütörtök

repülő balta

Szűrőtakarítás közben az egyik balta kiugrott, mit ugrott? valósággal kirepült az akváriumból, kb. 1 méterre ért padlót. Szegényeknek ez a természetes élőhelyükön bevett szokásuk, a ragadozók elől menekülve hagyják el átmenetileg a vizet, csakhogy odahaza néhány méteres repülés után összehasonlíthatatlanul nagyobb eséllyel érnek vizet, mint földet.

Ági gyorsan felkapta és visszadobta, látszólag semmi baja nem lett.

Az csak pár nappal később tűnt föl, hogy az egyiknek szinte teljesen hiányzik a farokúszója. A viselkedése nem különbözik a többi hététől. Lehet, hogy "sima" úszórothadás? Vagy az eséskor veszíthette el? Ha találkoztál már ilyesmivel, kíváncsi vagyok a véleményedre.

2010. december 22., szerda

csigapeték

A 450-esben, amibe nemrég néhány új Neritina került, a háttéren és a belső szűrő kivezető csövén (!) megjelent néhány hófehér, 1 mm körüli méretű bogyócska, feltételezésem szerint a Zebracsigák petéi, amelyek nem fognak kikelni. A peték lefényképezéséhez nem vagyok elég ügyes, de nem is túl látványosak.

Lehet, hogy majd másik helyet kell nekik találni, ők a kemény, meszes vizet kedvelik, én meg éppen lágyítom és savasítom.

A kicsiben a garnéláknál a külső szűrő még mindig makulátlan, ami nem jó jel, a szűrő nem szűr, mert a szívóág végére ráhúztam egy hengeres szivacsot, és minden kosz abban gyűlik össze, a szűrőbe már szinte tiszta víz kerül. Kéne valami olyan szívókosár-megoldás, ami átengedi a koszt, de a kis garnélákat nem szippantja be.

2010. december 17., péntek

hoztam jávai mohát keltetőnek

A munkahelyi akváriumba vettünk néhány bokros növényt, hogy a kis guppiknak és plattiknak nagyobb esélyük legyen a túlélésre. Egyúttal otthonra is vettem két maroknyi jávai mohát, mert kevésnek éreztem a bent lévő bokrot a  kis császárlazac-ivadékok számára. Nagyjából háromszorosára nőtt így a rejtekadó növényzet, sőt, mivel a belső szűrő alatti üres területet teljesen körülveszi, a nagyobb halaktól védett szabad víz is a kicsik rendelkezésére áll.

Az eheti 60 literes vízcserét is bírta kapacitással a vízlágyító műgyanta, nullára vitte a keménységet a hordóban. Kár, hogy mivel egész héten nem száradt meg a gyanta, kissé áporodott szaga lett, és a víznek is tőle. Remélem, nem árt meg az akvárium lakóinak. A gyanta apróbb szemcséi sajnos a nylon-harisnyán is átférkőznek, a hordó alján megült egy kis sárgásbarna por, azt azért nem nyomtam bele a medencébe.

A két kis császár megvan, rengeteg kis anci és egy csomó kis Helena jön-megy, nagyon jó érzés, hogy jól érzik magukat.

2010. december 12., vasárnap

két kis császárlazac és a lágyvíz

Jó ideig nem is láttuk a nemrég kikelt kis császárt, Ági szomorú is volt miatta. Pár napja előjött a jávai mohából, kicsit nagyobb is, sőt, legalább ketten vannak.

Első kísérletem a gyantás vízlágyítással sikeresnek mondható. A gyantát, ami sárgásbarna, kristálycukorhoz hasonló szemcse-méretű granulátum, egy harisnyába tettem, a harisnyát pedig egy kiürült 5 literes lágyvizes műanyag palackba (kisebb is elég lett volna, de nem találtam). A palack oldalán snitzerrel vágtam néhány kiömlőnyílást, a kupakra pedig fúrtam egy 16 mm-es lyukat, amibe szorosan illeszkedik az 1000 l/h teljesítményű Eheim vízpumpa kimenete. Az egész szerkezetet elsüllyesztettem a 60 literes műanyag hordóban, és bekapcsoltam a pumpát. Így szép lassan az összes vizet átnyomja a gyantán, ami magához köti a vízkeménységet okozó ásványi anyagokat.

Néhány óra múlva elővettem a Sera cseppentős gH és kH teszteket. A gyerekek számolták a cseppeket, és nézték a szín-átfordulást, de mivel 0 volt a keménység, a teszt nem volt túl látványos. A show kedvéért megmértük az akvárium vizét is, és boldogok voltak, amikor a nyolcadik csepp után sárgából élénk kékre váltott a folyadék színe.

2010. december 5., vasárnap

harcsapusztulás

Kicsit későn kezdtem ma a heti 60 literes vízcserét, ezért zseblámpával ellenőriztem, hogy a frissen elúszott anci-ivadékok nincsenek-e túl közel a szivattyúhoz. Azok békésen nyalogatták a hőmérőt, a kevéske fényben viszont észrevettem, hogy az egyik nemrég vásárolt páncélosharcsa, egy Corydoras melini elpusztult, és az egyik nagy anci vacsorájává vált.
Persze nem hagytam, hogy befejezze, kivettem a szájából.

2010. december 2., csütörtök

új csigák

Beindítottuk a 15 literes szaporító-akváriumot, nagyon lágy vízzel és egy szivacs-szűrővel, de az ikrarácsként szolgáló műanyag háló kicsi, ezért még nem költöztettünk bele senkit.

Ági elszaladt a Zsili-boltba jávai moháért, de nem kapott. Hozott viszont három közepes méretű Zebra-csigát (Neritina natalensis zebra).